O nás
Poslání spolku Via ad Artem z.s.
Myslíme si, že umění by mělo být dostupné všem. Nezávisle na tom, jaké je naše povolání, kolik je nám let, jaké máme finanční možnosti nebo na místě, kde žijeme. Všichni ve svém životě potřebujeme přístup ke krásnu. Umění, stejně jako příroda disponuje jedinečnou schopností vytrhnout člověka z všednosti. Z tíhy povinností, z koloběhu úkolů, které musíme udělat, nás umělecký zážitek s lehkostí přenese do světa, kde můžeme jen obyčejně být a vnímat. Stejně jako na sobě pociťujeme blahodárný vliv procházky krajinou, kdy vstřebáváme čerstvé povětří a sluneční paprsky, tak i absorbce umění nám dokáže otevřít bránu do míst, kam jinak nemáme přístup. Dokáže naši mysl přenést do tišiny duše, klidného místa, odkud vyvěrá pramen naší životní energie.
Členové spolku
Zakládajícími členy spolku jsou sopranistka Eva Benett, basista Josef Kovačič a dirigent a sbormistr Jan Steyer. Kromě vzájemného přátelství a lásky k hudbě nás spojuje také touha k seberealizaci nad rámec běžných profesních pobídek a přinášení kousek dobra do míst, kde zkrátka a dobře kultura není snadno dosažitelná. Věříme, že společně můžeme vytvářet pěkné a kvalitní kulturní akce, které dávají nejen nám ale i posluchačům obrovský smysl.
Níže si můžete přečíst něco málo o každém z nás a o našich dosavadních profesních zkušenostech:
Eva Benett
Vystudovala klasický zpěv na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V rámci studia absolvovala studijní pobyt na salzburském Mozarteu. Další vzdělání získala na Conservatorio di Verona v Itálii, kde se věnovala studiu interpretace italské a francouzské barokní hudby. V roce 2017 debutovala na scéně barokního divadla v Českém Krumlově hlavní rolí Dido v opeře Antonia Boroniho La Didone. V následujících letech ztvárnila na této scéně v novodobých premiérách mnoho rolí, jako byly např. Illisa (A. Gianettini: L´Ingresso alla gioventu di Claudio Nerone), Creusa (J. A. Haase: Demofoonte), nebo Cleopatra (G. F. Händel: Giulio Caesare). V roce 2018 se představila jako Amor v opeře Paris a Helena (Ch. W. Gluck) na festivalu Zlatá Pecka se souborem L’Armonia Terrena. Se souborem Musica Florea nastudovala a provedla roli sv. Mikuláše v oratoriu San Nicola di Bari (G. Bonocini) na festivalu v polské Jaroslawi. V roce 2019 vystoupila v roli Amora (CH. W. Gluck: Paris a Helena) se souborem Barocco sempre giovane na scéně amfiteátru na zámku v Nových Hradech v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. Dále se představila jako Šárka se souborem Musica Florea v opeře Praga Nascente (A. Vivaldi). V roce 2020 nastudovala pod taktovkou dirigenta Vojtěcha Spurného roli Zuzanky (W. A. Mozart: Figarova svatba) pro Slezské divadlo v Opavě. Jako sólistka pravidelně spolupracuje se soubory Musica Florea, L´Armonia Terrena, Hofmusici, Concerto Aventino, Barocco sempre giovane nebo Czech Virtuosi. Dále spolupracovala například s Národním divadlem v Praze, Státní filharmonií Košice, Komorní filharmonií Pardubice, s Filharmonií Hradec Králové a Filharmonií Brno.

Josef Kovačič
Rodák z Liberce, je absolventem pražské HAMU pod odborným vedením Martina Bárty a Pražské konzervatoře ze třídy Jiřího Kubíka. V roce 2015 debutoval na profesionální operní scéně v roli Hermanna (J. Offenbach, Hoffmannovy povídky) na prestižním hudebním festivalu v rakouském Bregenz. V témže roce pak začal navazovat spolupráci s českými operními domy. Pravidelně hostuje na scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde již ztvárnil např. role Kajetána (Z. Fibich, Nevěsta messinská), Senecy (C. Monteverdi, Korunovace Poppey), nebo Kecala (B. Smetana, Prodaná nevěsta). Ve Slezském divadle v Opavě se publiku představil v rolích Eremita (C. M. von Weber, Čarostřelec), nebo Pistoly (G. Verdi, Falstaff), v Jihočeském divadle pak např. v rolích Žalářníka Beneše (B. Smetana, Dalibor), nebo Knížete Gremina (P. I. Čajkovský, Evžen Oněgin). Dvě sezóny byl též stálým členem ansámblu opery libereckého Divadla F. X. Šaldy, kde ztvárnil např. role Faráře a Jezevce (L. Janáček, Příhody lišky Bystroušky) nebo Lodovica (G. Verdi, Otello). Od roku 2020 pak hostuje též na scéně Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě jako Matouš (B. Smetana, Hubička), Bonifác (Tajemství) nebo bůh podsvětí Pluto (C. Monteverdi, Il ballo delle ingrate). V roce 2022 vystoupil na mezinárodním operním festivalu v irském Wexfordu, v úspěšné produkci Dvořákovy Armidy ztvárnil postavu rytíře Ubalda. Kromě divadla se věnuje také koncertní činnosti a spolupracuje s renomovanými hudebními tělesy jako jsou např. Collegium 1704, Moravská filharmonie Olomouc, Musica Florea, Pardubická komorní filharmonie, nebo orchestr NeoKlasik. V programech duchovní hudby pravidelně vystupuje s koncertní varhanicí Kateřinou Málkovou.

Jan Steyer
Je český dirigent, sbormistr a varhaník. Dirigentské a sbormistrovské studium, stejně jako hru na varhany, absolvoval nejprve na Pražské konzervatoři a poté na Hudební fakultě Akademie múzických umění. Již v době studií se stal sbormistrem Pražského dívčího sboru a asistentem Miroslava Košlera u Pražského smíšeného sboru. V současné době je uměleckým vedoucím Pěveckého sboru ČVUT a sbormistrem Pražského smíšeného sboru.
Jako hostující dirigent, či jako sbormistr spolupracuje s mnoha amatérskými i profesionálními hudebními tělesy v ČR i v zahraničí (Severočeská filharmonie Teplice, Hudba Hradní stráže a Policie ČR, Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Karlovarský symfonický orchestr, Cairo Symphony Orchestra, The Cyprus Symphony Orchestra, Chamartín symphony orchestra Madrid a další).
Zastává funkci varhaníka Karlovy univerzity a jako varhaník též vystupuje s Českou filharmonií. Pedagogicky dlouhodobě působil jako hudební lektor na New York University (výuka vokálních ansámblů, výuka varhanní hry) a je pravidelně zván na různé mistrovské hudební kurzy, kde vyučuje varhanní improvizaci a dirigování. Dirigování také vyučuje v rámci oboru Sbormistrovství na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity. Je autorem Učebnice improvizace pro chrámové varhaníky a za výzkum v oblasti pedagogiky varhanní improvizace získal titul Ph.D. V roce 2021 byl jmenován členem Odborné rady pro sborový zpěv dospělých působící pod Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu.
Pravidelně zasedá v porotách mezinárodních sborových a dirigentských soutěží a festivalů (Gymnasia Cantant, Young Bohemia Prague, Sbormistrovská soutěž pedagogických fakult, International Chamber Choir Competition Rzeszów – Polsko, Jinan International Chorus Festival – Čína a další). Umělecky se podílel na natáčení mnoha CD, jako interpret i jako hudební režisér a nahrává také pro Český rozhlas a Českou televizi. Koncertoval ve většině zemí Evropy, opakovaně také v Japonsku, Rusku, Egyptě, Číně, na Kypru a v Kanadě.
